Johann Adolf Mayerl

Atlant na budově České eskomptní banky a úvěrového ústavu v Chebu

Atlant na budově České eskomptní banky a úvěrového ústavu v Chebu

Foto Karel Kocourek, stav 2010

Další foto

Spolupráce, další autoři

  • Friedrich Lehmann (architekt)
  • Hans Hollering (chebský kameník, který sochu realizoval v dioritu)

Časové údaje

1929

Materiál

diorit

Umístění

Cheb, roh ul. Svobody a Májové (Májová 104/31)

Souřadnice

50°4'34.3344"N, 12°22'21.4464"E  mapa

Památková ochrana: ne


Popis

Jediným dynamickým prvkem v jinak poklidné stavbě byl zaoblený nárožní arkýř, kde se Lehmannn zjevně inspiroval expresionistickou architekturou Ericha Mendelsohna, především jeho obchodním domem Petersdorff ve Vratislavi (1927-1928) s arkýřem podobného tvaru. V Chebu nese jeho váhu na svých ramenech Mayerlův atlant, další z jeho metznerovsky pojatých figur. Z něj převzal především monumentální statičnost vtělenou do vnitřního napětí svalnatého těla a geometrizující stylizaci muskulatury. Složitý, přesně zachycený postoj vyjadřuje tíži závaží, jež spočívá na jeho mohutné skloněné šíji, přičemž se pohledově uplatňuje především široká hruď, vysunutá levá paže a noha, o jejíž stehno se tato paže opírá. Plastika tak jen podtrhuje celkově ušlechtilý architektonický výraz budovy.

Signováno: "ENTW. MAYERL / AUSF. HOLLERING"

Historie

Vstup moderní architektury na novodobý bulvár Chebu, ulici Bahnhofstrasse (dnešní třída Svobody) byl poněkud opožděný, zato však na maloměstské poměry impozantní. Autorem projektu chebské filiálky České eskomptní banky a úvěrového ústavu byl pražský architekt německého původu Friedrich Lehmann. Navrhl ji jako nárožní třípatrovou budovu s mezaninem, která se hlavním průčelím otáčela do Májové ulice.

Literatura

Černý-Fišer 2013, s. 30 - 31

Černý, Zbyněk: Architekt Fritz Lehmann a Česká eskomptní banka v Chebu. „Kdo na ulici staví dům, má mnoho kritiků.“ Sborník muzea Karlovarského kraje 18 (2010), s. 327–340.Lokace vyhledávaného díla:


Seznam objektů na mapě:
    Autor hesla:

    Marcel Fišer

    ↑ nahoru