Marius Kotrba

Garino

Volná socha v sochařském parku na Klenové

Soubor

Sochařský park Galerie Klatovy / Klenová na Klenové

Časové údaje

2002, osazena 12. 5. 2003.

Materiál

hořický pískovec

Rozměry

v. 139 (z toho 25 cm sokl), š. 85, h. 112 cm

Umístění

Klenová, areál hradu, na parkově upraveném prostranství mezi hradem a zámkem

Souřadnice

49°19'55.9056"N, 13°13'44.4576"E  mapa

Majitel

Galerie Klatovy / Klenová (Plzeňský kraj), P 459

Památková ochrana: ne


Popis

Silně stylizovaná mužská postava krátkých válcovitých údů, klečící na levém koleni na nízkém soklu, zčásti srostlá s neotesaným blokem kamene. Je umístěna v parkově upraveném prostoru namístě zasypaného příkopu mezi zříceninou hradu a zámkem, který vznikl souběžně se stavbou zámku ve 30. letech 19. století. Na soklu vlevo je vytesána signatura: MK 03.

Socha patří do autorovy série monumetálních pískovcových soch podsaditých zápasníků širokých zad, ztělesňujících fyzickou energií, kterou však vyjadřují jen postojem (Sedící, 2000, Stojící, 2001, Dřepící, 2002). Zároveň se zde Kotrba vrací ke svému důležitému tématu - vztahu figury a břemene, které zpracovával v počátcích své sochařské dráhy v sérii drobných postav s krychlí (např. Na šikmé ploše, 2001). Břemeno je nejen fyzickým předmětem, ale ve smyslu sysifovského mýtu je s člověkem osudově spojeno jako jeho úděl. V tomto případe je skála, do níž Garino napíná energii a od níž se chce osvobodit, jeho doslovnou součástí, je to hmota, z níž je sám stvořen.

Název sochy je narážkou na jednoho z Braunových poustevníků v Betlému nedaleko Kuksu, který také klečí u skály, z níž je vytesán. Podle středověké legendy Juan Garino zavraždil v ďábelském pomatení smyslů dívku a pak si uložil kruté pokání, že nikdy nesmí vzhlédnout a celý život se bude plazit po zemi kolem své jeskyně, jak ho zachytil i Matyáš Bernard Braun.

Přestože Kotrba zvolil název jen jako volnou asociaci kvůli motivu srůstu se skálou, podařilo se mu bezděky vyjádřit podstatu středověkého příběhu symbolem podobného druhu, jako je Jakubův fyzický zápas s andělem vyjadřující duchovní boj: tělesnost je tu břemenem, s nímž se duchovně člověk vyrovnává, aby se osvobodil.

Historie

Socha byla vna začátku roku 2003 zakoupena do sbírek Galerie Klatovy / Klenová a v květnu osazená na vybraném místě na hradě Klenová (proto signatura 2003, neboť v tom roce možná autor provedl některé definitivní úpravy; hotová ale byla již v roce 2002, kdy jí kurátoři vybrali v jeho ateliéru, ve stejném roce také byla reprodukována v Prostoru Zlín).

Literatura

Fišer, Marcel: Marius Kotrba. Kryštof a Garino. Pars pro toto 10 - 11/2007, s. 14 - 17. Lokace vyhledávaného díla:


Seznam objektů na mapě:
    Autor hesla:

    Marcel Fišer

    ↑ nahoru