Čeněk Vosmík

Pamětní deska Maxe Duffka v Domažlicích

Pamětní deska Maxe Duffka v Domažlicích

Foto Karel Kocourek, stav 2010

Další foto Příbuzné práce

Časové údaje

1930; slavnostní odhalení 24. května 1931.

Materiál

bronz

Rozměry

85 x 110 cm

Umístění

Domažlice, Hradská 93

Souřadnice

49°26'21.174"N, 12°55'42.7332"E  mapa

Památková ochrana: ne


Popis

Lehce idealizovaný portrét v autorově typickém hladkém stylu. Vedle portrétu jsou zde odkazy na všechny hlavní sféry jeho zájmu, které přesně korespondují se slovy parte, podle nichž svůj život „věnoval prospěchu své rodné obce a milého kraje chodského, sokolstva, turistiky a hasičstva". Portrét je zasazen do elipsy, která umožnila zobrazit větší část prsou, na něž Vosmík připnul odznaky Českého svazu turistů a hasičů. Největší místo ovšem zaujal symbol Sokola, který za zřízením desky stál. Dole se pak nacházejí znak města a atributy Chodska. Přemíra těchto odkazů ztížila sochaři úkol a deska tak působí poněkud popisně.

Nápis: „ZDE SE NARODIL, / ŽIL A ZEMŘEL / MAX DUFFEK // JENŽ SE ZASLOUŽIL / O CHODSKO A RODNÉ MĚSTO / *1856 +1926.". Signováno vpravo dole: „Vosmík".

Historie

Nejvýznamnější postavou domažlického spolkového a kulturního života od 80. let 19. století do své smrti v roce 1926 byl Maxmilián či častěji krátce Max Duffek. Syn majitele niťařského a galanterního závodu se po studiích vrátil do svého kraje a r. 1879 spolu s bratrem převzal rodinnou továrnu. Byl členem domažlického Sokola a hasičské župy, v roce 1893 založil a pak dlouho vedl domažlický odbor Českého klubu turistů. Od roku 1887 byl členem městského zastupitelstva a o dva roky později i rady, jeden čas byl i náměstkem starosty. V roce 1904 byl zvolen do funkce okresního starosty. Jeho angažmá při zřízení několika pomníků, pamětních desek případně oltáře U Svatých zmiňujeme na několika místech. Spolupracoval při tom výhradně s Čeňkem Vosmíkem, s nímž se poznal při budování pomníku Jana Sladkého Koziny. Pravidelně ho pak navštěvoval v ateliéru při svých cestách do Prahy a naopak Vosmík přinejmenším jednou v roce 1913 zase pobýval u Duffka v České Kubici, kde podnikali túry po okolí. Díky tomuto mnohaletému přátelství pak umělec vytvořil Duffkův portrétní reliéf na jeho hrobě. V roce 1930 jej oslovil domažlický Sokol s dotazem, zda by se tento reliéf dal použít i pro zamýšlenou pamětní desku na domě, kde Duffek žil. Vosmík odpověděl, že je potěšen úkolem uctít svého „... dávného a velmi milého přítele (...). Živě si jej představuji z dob, kdy jsme se spolu stýkávali." Nicméně desku koncipoval zcela nově. Slavnostní odhalení proběhlo 24. května 1931.

Literatura

Fišer 2015, s. 41



Lokace vyhledávaného díla:


Seznam objektů na mapě:




    Autor hesla:

    Marcel Fišer

    ↑ nahoru